Příští ateliér se budeme věnovat obytným kuchyním, budeme je konzultovat a budeme dělat stejný model jako na atelier / provozovnu.
Obytná kuchyně je trochu nešťastné slovní označení, které neznamená pouze kuchyni, ale jedná se o propojený obytný prostor s kuchyní. Obvykle obsahuje kuchyňský kout (odtud plyne jméno), dále obsahuje jídelnu a obytný pokoj myšleno pohodlné sezení například na sedačce nebo v křeslech. V takovém prostoru je ještě obvykle krb a televize. Dále se z tohoto prostoru obvykle vychází francouzskými okny na terasu. Nezapomeňte, že i do obytné kuchyně musí být nějaký vstup v případě, že ona sama není komunikačním prostorem. Někteří z vás mají v tomto prostoru schodiště do patra, popřípadě otevřený průhled od galerie o patro výše. Většina z vás má zadaný rozměr obytné kuchyně cca 35 m2.
Připravte si a dejte do UT 12:00 na blog vaší 1) REŠERŠI, 2) NÁVRH obytné kuchyně a 3) DOPLNĚNÉ PŘEDEŠLÉ ÚLOHY tak, abychom si mohli vaše návrhy prohlédnout před konzultacemi a byli na ně připravení. V případě, že vám dáme do UT večera na blog nějaké komentáře k dopracování, přinesete je ještě zapracované na konzultaci.
1) REŠERŠE:
- Vyberte si buďto vaší domácí obytnou kuchyni, nebo obytnou kuchyni z vaší rešerše a nakreslete si její půdorys. Vše od ruky, ale v měřítku 1:50 ve správných proporcích tak, že ve skice budou nakreslené všechny důležité dispoziční i architektonické prvky interiéru. Co nebudete umět nakreslit doplňte nějakými poznámkami, zamyslete se nad provozními náležitostmi a pohybem lidí, označte rozhodující rozměry. Nechceme nic rýsovat, chceme skicu architekta!!!
- Skicu naskenujte a do průvodního textu příspěvku na blog napište označení místa nebo zdroje ze kterého jste čerpali. Dále skicu několika slovy / větami popište, najděte několik plusů ale i několik mínusů. Kdo si troufne, může navrhnout i nějaké změny.
2) NÁVRH OBYTNÉ KUCHYNĚ NA BABĚ:
- Stejným způsobem nakreslete půdorys minimálně 2 variant proveditelného dispozičního řešení vaší obytné kuchyně na Babě. Kreslete od ruky, ale ve správných proporcích. Varianty pojmenujte a označte a v textu popište, čím se od sebe liší.
- Dle vás lepší variantu vyberte a tu nakreslete do půdorysného nadhledu a řezopohledu na rozhodující stěnu v interiéru. Vše je jednoúběžníková perspektiva. Nejde nám o přesný deskriptivně správný výkres, jde nám o architektonickou skicu, ze které pochopíme vaše záměry.
Zde jsou příklady, jak bychom si to představovali.
![]() |
Varianta A - nadhledová perspektiva interiéru (jednoúběžníková perspektiva) |
![]() |
Varianta
A – řezpohled interiéru (jednoúběžníková perspektiva) – pohled na
rozhodující zeď
|
3) PŘEDEŠLÉ ÚLOHY:
Kdo nemá předešlé úkoly na blogu zdokumentované, což je většina, tak je tam zdokumentuje, jinak nemá smysl dál pokračovat v navrhování a konzultacích:
- PŮDORYSNÉ A VÝŠKOVÉ HMOTOVÉ ŘEŠENÍ DOMU A USAZENÍ DOMU DO REÁLNÉHO TERÉNU DLE AKTUÁLNÍHO ŘEŠENÍ DOMU. Toto prezentujete schématickými axonometrickými skicami, nebo fotkami pracovního modelu usazeném do pracovního modelu terénu. (řešili jsme před 14 ti dny)
- NÁVRH SCHODIŠTĚ upravený dle připomínek z minulého týdne (řešili jsme minulý týden)
- NÁVRH ATELIÉRU / PROVOZOVNY formou fotek papírového modelu a pracovních skic (řešili jsme minulý ateliér) Kdo nestihl konzultaci, bude konzultovat příště společně s obytnou kuchyní.
Kdo od minulé konzultace provedl v návrhu celého domu, ale i ateliéru / provozovny změny, musí tyto změny PRŮBĚŽNĚ ZAPRACOVÁVAT do prezentovaných výstupů viz předešlé body. Zabere to chvilku, ale je to potřeba, abychom měli přehled o tom, v jaké fázi navrhování každý z vás je, a neviděli vaše domy jenom na konzultacích.
T
Žádné komentáře:
Okomentovat